Kauppakeskus Jumbo sijaitsee Vantaalla, Kehä III:n eteläpuolella, Vantaanportin yritysalueella. Kauppakeskus valmistui lokakuussa 1999 Suomen toiseksi suurimmaksi kauppakeskukseksi, jonka kuitenkin ohittivat koossa myöhemmin Espoon uudet kauppakeskukset Iso Omena Matinkylässä ja Sello Leppävaarassa sekä Lempäälän Ideapark. Vuonna 2012 Jumbo nousi Suomen suurimmaksi kauppakeskukseksi myyntimäärällä mitattuna. Vuonna 2017 se pysyi myynnillä mitattuna (420 milj. €) yhä suurimpana kauppakeskuksena, joskin Sello ja Itis seurasivat sitä aivan tuntumassa (vuosimyynnit 397 ja 328 milj. €).
Jumbon laajennus avattiin 27. lokakuuta 2005, minkä jälkeen erikoistavarakauppojen määrä melkein kaksinkertaistui. Siitä tuli myynneissä mitattuna jälleen Suomen sekä Pohjoismaiden toiseksi suurin kauppakeskus Helsingin Itiksen jälkeen.lähde? Kokonsa puolesta se on Suomen neljänneksi suurin Ideaparkin rakentamisen jälkeen. Jumbon vuokrattava liikepinta-ala on 85 000 neliömetriä ja kauppakeskuksessa sijaitsee noin 120 erikoisliikettä. Suurimmat yksittäiset liikkeet (ankkuriliikkeet) ovat hypermarketit K-Citymarket ja Prisma (kumpikin noin 15 000 neliömetriä) sekä Stockmann (noin 14 000 neliömetriä).
Kuva: HS
Kestävät ja korkealaatuiset kotimaiset kumi- ja tekstiilimattoja ulko- ja sisäkäyttöön.
Suomen myynniltään ja pinta-alaltaan suurimman kauppakeskuksen uudistus valmistui joulunavaukseen 16.11.2024. Samalla Vantaalla sijaitsevan Jumbo-Flamingon nimi vaihtuu ytimekkäästi Jumboksi.
Jumbossa on yli 12 miljoonaa vierailua vuodessa ja keskimäärin kävijä viettää siellä kaksi tuntia.
Kävijämäärät Jumbossa ovat valtavat eli oli luonnollista, että tuulikaappimatoiksi valittiin kotimaiset ja kestäviksi todetut Jaguar-tuulikaappimatot.
Kauppakeskuksen uudistuneen ilmeen myötä tuulikaappimatostakin valittiin uudistunut versio eli Jaguar Tekstiili tuulikaappimatto, jossa kuivaavat tekstiilikaistaleet tehostavat lian keräämistä. Toki matto on myös erittäin tyylikkään näköinen sisäänkäynnissä.
Muovihaka Oy:n toimitukset kohteeseen kattoivat yli 170 m2 toimitettuja ja asennettuja Jaguar Tekstiili -tuulikaappimattoja.
Rakennusliike: Consti Oyj
Tuotteet: Jaguar Tekstiili – tuulikaappimatot
Vuosi: 2024/2025
Laajennus | Vantaa | 400 milj. €
Helsinki-Vantaan terminaali 2:n laajennushanke on merkittävä osa lentoaseman ...
Tuote: Tuulikaappimatot
Sisp. korjaus | Helsinki | Ei tiedossa
Sisp. korjauskohde rakennustyyppiluokassa liike/palvelukeskukset, paikkakunna...
Tuote: Tuulikaappimatot
Uudisrakennus | Espoo | Ei tiedossa
Uudisrakennuskohde rakennustyyppiluokassa toimistotalot, paikkakunnalla Espoo...
Tuote: Tuulikaappimatot
Uudisrakennus | Espoo | Ei tiedossa
Uudisrakennuskohde rakennustyyppiluokassa peruskoulu, paikkakunnalla Espoo. ....
Tuote: Tuulikaappimatot