Päivämäärä: 24.5.2022
Betoniin sitoutunut vesi ja siitä siirtyvä kosteus muihin rakenteen osiin aiheuttaa pahimmillaan pintarakenteiden vaurioitumista ja sisäilmaongelmia. Muovimatot ovat aiheuttaneet ongelmia myös tapauksissa, joissa alustan kosteus on ollut raja-arvojen mukainen. Betonialustan kosteuden lisäksi onkin otettava huomioon myös betonin alkalisuus. Rakennusteollisuus RT suosittelee, että muovipäällystettä ei tule asentaa suoraan betonin päälle vaan asennuksessa käytetään aina vähintään viiden millimetrin paksuista matala-alkalista tasoitekerrosta (max pH 11,5). Matala-alkalisten tasoitteiden on todettu vähentävän muovimatolla päällystetyn betonilattian emissioita, todetaan Betonikeskus ry:n julkaisussa Betonirakenteiden kosteudenhallinta ja päällystäminen (2007).
ARDEX´n lattiatasoitevalikoimasta löytyvät matala-alkaliset tasoitteet erilaisiin kohteisiin ja aikatauluihin. Esimerkiksi ARDEX K 40 -lattiatasoite mahdollistaa päällystämisen jo kuuden tunnin kuluttua ohjeistetussa viiden millimetrin kerrospaksuudessa. ARDEX-lattiatasoitteilla on ainutlaatuinen ARDURAPID-ominaisuus, joka tarkoittaa nopeaa kovettumista ja täydellistä veden sitoutumista. Ominaisuuden ansiosta rakenteeseen ei joudu ylimääräistä kuivumista vaativaa kosteutta.
ARDEX´n jatkuvan tutkimustyön tuloksena syntyneet järjestelmäratkaisut varmistavat hallitun betonin päällystämisen. Kun halutaan estää kosteuden ja tätä kautta myös alustan korkean pH:n tasaantumista pintarakennejärjestelmään, asennetaan ennen tasoitustyötä betonin pintaan alkalisuoja, esimerkiksi ARDEX P 40 MS. Yhdistettynä betonirakenteiden päällystämisen ohjeet alkalisuojan kanssa parannetaan pintarakennejärjestelmän vikasietokykyä.
ARDEX-päällysteliimojen vahvuus on kansainvälinen kokemus kaikilta mantereilta. Parhaat ympäristöluokitukset ja toimivuus vaativampienkin päällysteiden kanssa on mahdollista, kun liimojen tuotekehittely on globaalia – tulevathan kiinnitettävät päällysteetkin hyvin laajalta maantieteelliseltä alueelta. Päätuotteena ARDEX AF 145, monikäyttöinen lattia- ja seinäliima, tarjoaa erityisen hyvän alkutartunnan sekä korkean loppulujuuden.
ARDEX´n tekninen neuvonta auttaa tuotevalinnoissa kohdekohtaisesti alkalisuojan ja tasoitteen valinnan osalta.
Tutustu lattiatasoitteisiin:
M1-luokitelluilla ARDEX-lattiatasoitteilla saadaan suuretkin kerrospaksuudet nopeasti päällystyskuiviksi. Oikeat tuotteet löytyvät myös teollisuuden tiloihin teollisuuspinnoitteidenkin alle.
Itsetasoittuva lateksipohjainen lattiatasoite. Optimaalinen ratkaisu vaikeill...
Maksuton palvelumme takaa tuotteiden oikean käytön ja toteutuksen työmailla.
ARDEX A 30 is a slump free feather edge patching compound that is designed fo...
ARDEX A 31 is a cementitious, solid, universal putty for repair, alignment, l...
ARDEX ARDURAPID A 45 is a rapid drying and hardening, slump free mortar for i...
ARDEX E 25 is a liquid admixture designed to enhance tensile strength, improv...
ARDEX K 15 is an advanced, Rapid Drying, Heavy Duty Self-Levelling Smoothing ...
ARDEX K15 Microtec is extremely versatile, is suitable for a wide range of su...
ARDEX K 301 is ideal for resurfacing exterior concrete areas including damage...
Description- Cement-based leveling compound. - Garage floor, pool bottom. - F...
Product descriptionWith ARDURAPID effectVery low emissionCement-baseProductio...
ARDEX K 5 is a quick-finish gasket for floor, wall, ceiling.For repairs, erec...
Flexible floor sealant with ARDURAPID effect.- Optimal for renovation work.- ...
ARDEX K 70 is a cement-based floor putty and thin plaster for leveling and le...
ARDEX K 75 is a low-voltage, light-floating coarse mortar for straightening a...